Wysieradz

Porządkowanie cmentarza ewangelickiego w Wysieradzu.

W sobotę, 21 kwietnia 2018 roku, w porozumieniu i współpracy z Urzędem Gminy Pabianice wybraliśmy się na ewangelicki cmentarz w Wysieradzu, by posprzątać teren nekropolii, spróbować przywrócić jej choćby namiastkę dawnego stylu i porządku. Obok nas pojawili się też okoliczni mieszkańcy. Urząd Gminy Pabianice przygotował nam wcześniej teren, wykaszając gęsto i wysoko rozrośniętą łozinę, dzięki czemu można było poruszać się względnie bezpiecznie i wygodnie.

Nieodzownym okazały się być nie tylko grabie czy sekatory, ale przede wszystkim szpadle, gdyż spora część poprzewracanych pomników była dość mocno osadzona w podłożu i przemieszczanie  ich wymagało większego  wysiłku.  Urząd Gminy, reprezentowany przez pana Marcina Wieczorka, dostarczył nam większą część narzędzi, jak również pomoc ekipy strażaków z OSP z Janowic oraz Piątkowiska, która w kilku sytuacjach okazała się wręcz nieodzowna.

Cmentarz funkcjonował w pierwszej połowie XX wieku, najmłodszy odczytany pochówek datowany jest na 1938 roku, najstarszy zaś pochodzi z 1904 roku.

Kilka płyt leżało już pod dość grubą warstwą ściółki, gęsto przerośniętej całą siecią korzeni, udało się nam je wydobyć i umieścić przy właściwych grobach – a o ile pozwalały warunki i ich stan, również we właściwej pozycji. Niektóre z nich były zdewastowane, połamane, jednak część uszkodzonych płyt udało się poskładać.

We wschodniej części cmentarza znajdują się również dwa pomniki zbiorowych pochówków niemieckich żołnierzy z I Wojny Światowej. Zostały one oczyszczone i nieco lepiej wyeksponowane. Dziś są to już tylko symbole, gdyż pochówki zostały przeniesione w inne miejsce podczas komasacji cmentarzy w XX wieku.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników stało się ognisko oraz pyszne jedzenie z rusztu na pobliskim polu u pana Andrzeja Piątkowskiego, który ugościł nas u siebie i za to też bardzo dziękujemy! Najlepszy możliwy sposób na zregenerowanie sił 😉

Okazało się, że poruszenie płyt sprawiło, iż objawili się nam również nieczęsto spotykani goście w postaciach zaskrońców! Wszystkim się podobały, ale już nie wszyscy byli skorzy do dotknięcia ich, czy choćby zbliżenia ręki 😉 Pierwszy zauważony zdołał nam uciec w głąb ziemi, widoczny zaś na zdjęciu został odniesiony poza teren cmentarza, na pole, by nikt przypadkiem nie zrobił mu krzywdy.

Większość prac zakończyliśmy po kilku godzinach, pogoda sprzyjała bardzo, łagodząc ostre słońce, momentami dość silnym, ale ciepłym wiatrem. Przy pozostałościach frontalnego muru pojawiła się wielka sterta gałęzi i wygrabionego poszycia oraz (niestety) kilka worków wypełnionych śmieciami.

TMDP bardzo dziękuje Urzędowi Gminy Pabianice, OSP JANOWICE i OSP PIĄTKOWICE oraz wszystkim obecnym za czas, chęci i wszelką pomoc w tym zadaniu. Sami na pewno byśmy aż tyle nie zdziałali!
Back to Top